Vse članice in člane odbora, vabljene ter ostale prisotne, prav lepo pozdravljam.
Pričenjam 36. nujno sejo Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino.
Obveščam vas, da je zadržana poslanka Vesna Vervega, ki pooblašča poslanko dr. Jasno Murgel.
S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red seje odbora:
1. Predlog zakona o spremembi zakona o premostitvenem zavarovanju poklicnih in vrhunskih športnikov, skrajšani postopek in
2. Predlog za sprejem avtentične razlage 120., 121. in 122. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.
Ker v poslovniškem roku nisem prejela predlogov v zvezi z dnevnim redom, je določen takšen dnevni red seje, kot je bil predlagan s sklicem.
Smo pri 1. TOČKO DNEVNEGA REDA, to je PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBI ZAKONA O PREMOSTITVENEM ZAVAROVANJU POKLICNIH IN VRHUNSKIH ŠPORTNIKOV, SKRAJŠANI POSTOPEK.
V zvezi s to točko ste prejeli gradivo, ki je objavljeno na spletni strani Državnega zbora in sicer predlog zakona, mnenje Zakonodajno-pravne službe ter mnenje Vlade. Dodatno pa ste prejeli še mnenje Komisije Državnega sveta za kulturo, znanost, šolstvo in šport.
K tej točki sem vabila, kot je razvidno iz sklica seje.
Odbor bo predlog zakona obravnaval na podlagi 126. člena Poslovnika.
Rok za vlaganje amandmajev se je iztekel ob začetku obravnave predloga zakona in v poslovniškem roku ni bilo podanih in vloženih nobenih amandmajev.
Zdaj pa odboru predlagam, da po končanem glasovanju o morebitni… Ja, nič ne bom, ker nimamo. Ugotavljam, dobro, sem se malo izgubila.
Pričenjam drugo obravnavo predloga zakona, v kateri bomo opravili razpravo in glasovanje o posameznih členih predloga zakona.
Besedo dajem predstavniku predlagateljev predloga zakona kolegu Petru Vilfanu.
Izvoli.
Hvala za besedo, predsednica.
Lep pozdrav vsem prisotnim.
Saj bom zelo hiter in kratek, ker tu gre res za minimalno spremembo, ne vsebinsko, ampak terminsko spremembo.
Zakon o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov je bil leta 2014 sprejet v tem Državnem zboru na tisti zadnji seji takratnega sklica Državnega zbora na predlog skupine poslancev. In temu zakonu je takrat Vlada sicer nasprotovala, zato je Vlada potem leta 2015 pripravila nov predlog zakona o premostitvenem zavarovanju poklicnih in vrhunskih športnikov.
V tistem predlogu zakona smo takrat dodali tudi eno varovalko. Moram reči, da sem bil celo jaz osebno tisti, ki je vztrajal na tem, da to varovalko dodamo v zakon. Namreč, da če v skladu v določenem času ne bo dovolj vplačil oziroma ne bo dovolj velikega števila vplačnikov, da se sklad enostavno likvidira. Takrat smo sprejeli tudi predlog, da vse stroške likvidacije tega sklada nosi Sindikat športnikov Slovenije, ki je bil tudi en od predlagateljev tega predloga zakona.
Postavili smo datum 30. junij 2018. Izkazalo se je, da je bil ta rok pravzaprav nekoliko prekratek. Namreč, kaj se je zgodilo vmes, v Državnem zboru smo sprejeli zakon, 23. 6. 2017 smo sprejeli nov zakon o športu, ki je seveda prvič predvidel tudi možnost sklepanja pogodb o zaposlitvi, ki upoštevajo posebnosti na področju športa. Še posebej v zadnjem času se je izkazalo, da v nekaterih športnih panogah, če omenim še posebej nogomet, obstaja seveda interes in tudi možnost in že dogovor, da se bo začelo tudi z zaposlovanjem nogometašev, rednim zaposlovanjem, kar pomeni, da bi potem imeli tudi redne vplačnike v ta sklad. Tako je komisija za profesionalni nogomet Nogometne zveze Slovenije, 27. 11. 2017 predlagala, da se do nove tekmovalne sezone sklene kolektivna pogodba, ki bo določala, da bodo posamezniki pod vnaprej določeno mejo mesečnega dohodka obvezani skleniti redno delovno razmerje, nad to mejo pa se bodo lahko prostovoljno odločili med sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi ali status samozaposlenega športnika.
Tako, da ta predlog je naslednji, predlagamo torej, da se morebitna likvidacija tega sklada preloži na datum 31. 12. 2019, glede na spremenjene razmere, torej / nerazumljivo/ Zakon o športu in omenjeno možnost, seveda, v okviru Nogometne zveze Slovenije, ker mislim, da bodo sledile tudi nekatere druge panožne zveze, pa verjetno potem do likvidacije tega sklada sploh ne bo več prišlo, ker bo v njem dovolj sredstev in dovolj vplačnikov.
Zato predlagam, da podprete ta predlog.
Hvala lepa.
Hvala lepa.
Zdaj pa dajem besedo predstavnici Zakonodajno-pravne službe mag. Saši Bricelj Podgornik.
Izvolite.
Hvala za besedo.
Saj bom kratka.
O predlogu Zakona o spremembi Zakona o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov, nismo imeli pripomb.
Hvala.
Hvala lepa.
Želi besedo predstavnica ministrstva?
Dr. Andreja Barle Lakota.
Izvolite.
Hvala lepa.
Želi besedo predstavnik Državnega sveta?
Gospod Branimir Štrukelj.
Izvolite.
Hvala lepa, predsednica.
Tudi sam bom hranil čas.
Mi smo soglasno podprli predlog spremembe.
Kot je kolega Vilfan povedal, gre za tehnično spremembo, tako da to spremembo podpiramo.
Hvala.
Hvala lepa.
/ mikrofon izklopljen ca 6 sekund/
Odpiram razpravo o 1. členu. Želi kdo razpravljati? Ugotavljam, da ne. Torej zaključujem razpravo.
Odpiram razpravo o 2. členu. Ni želje po razpravi. Torej zaključujem razpravo.
/ mikrofon izklopljen ca 15 sekund/
Zdaj dajem na glasovanje oba člena skupaj. Glasujemo.
Kdo je za? (10 članov.) Je kdo proti? (Nihče.)
Ugotavljam, da sta oba člena sprejeta.
Poročevalka na seji Državnega zbora bo predsednica? V redu.
Ker k predlogu zakona na matičnem delovnem telesu niso bili sprejeti amandmaji, Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino Državnemu zboru predlaga, da Predlog zakona o spremembi zakona o premostitvenem zavarovanju poklicnih in vrhunskih športnikov, skrajšani postopek sprejme v predloženem besedilu. 1. točko smo zaključili.
Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA RADA, to je PREDLOG ZA SPREJEM AVTENTIČNE RAZLAGE 120., 121. IN 122. ČLENA ZAKONA O ORGANIZACIJI IN FINANCIRANJU VZGOJE IN IZOBRAŽEVANJA.
V zvezi s to točko ste prejeli gradivo, ki je objavljeno na spletni strani Državnega zbora in sicer predlog za sprejem avtentične razlage ter mnenje Zakonodajno-pravne službe.
K tej točki sem vabila, kot je razvidno iz sklica.
Zdaj pa bom obrazložila in nekaj pojasnila.
Odbor bo predlog za sprejem avtentične razlage zakona obravnaval v skladu s 150. členom Poslovnika Državnega zbora. Tako bo odbor najprej obravnaval vprašanje ali je potrebno sprejeti avtentično razlago zakona. Če bo menil, da je to potrebno, bo obravnaval tudi predlog besedila avtentične razlage zakona.
Želi predstavnik predlagatelja podati dopolnilno obrazložitev predloga za sprejem avtentične razlage zakona?
Predstavnik Državnega sveta?